Temos Žymėti visasAtžymėti visus

linas linkevicius.JPG

Užsienio reikalų ministras

Linas Linkevičius

Ministro darbotvarkė cv Twitter

Orhuso konvencijos šalių susitikimas pripažino, kad Baltarusija stato Astravo atominę elektrinę ir toliau pažeidinėdama konvenciją

Sukurta 2017.09.15 / Atnaujinta 2017.09.15 08:52
  Orhuso konvencijos šalių susitikimas pripažino, kad Baltarusija stato Astravo atominę elektrinę ir toliau pažeidinėdama konvenciją

  Rugsėjo 14 dieną Juodkalnijoje Orhuso konvencijos šalių susitikimas pripažino, kad Baltarusija, vystydama Astravo atominės elektrinės (AE) projektą, pažeidė šios konvencijos ginamą visuomenės teisę gauti informaciją ir dalyvauti priimant sprendimus aplinkos apsaugos klausimais. Tai jau trečias kartas, kai konstatuojama, jog Baltarusija nesilaiko savo tarptautinių įsipareigojimų pagal Orhuso konvenciją.

  „Nei Baltarusijos, nei Lietuvos visuomenei nebuvo leista dalyvauti sprendžiant dėl atominės elektrinės Baltarusijoje, todėl šis projektas vystomas be visuomenės pritarimo. Akivaizdu, kad Baltarusijos valdžia negavo visuomenės mandato statyti Astravo AE,“ – sakė užsienio reikalų ministras Linas Linkevičius.

  Orhuso konvencijos šalių susitikimo sprendime konstatuojama, kad Baltarusijos visuomenė negalėjo efektyviai dalyvauti priimant sprendimus dėl Astravo AE projekto, nes Baltarusija iki šiol nėra sukūrusi aiškaus visuomenės dalyvavimo sprendimų priėmime mechanizmo. Be to, nėra aišku, koks sprendimas turėtų būti laikomas galutiniu ir leidžiančiu pradėti projekto vystymą.

  Orhuso konvencijos šalių susitikimas taip pat pripažino, kad Baltarusija neteisėtai priekabiavo, persekiojo ir baudė aplinkos apsaugos aktyvistus, pasisakančius prieš Astravo AE, ir taip pažeidė konvencijos nuostatas. 2012 metais Baltarusijos teisėsaugos pareigūnai suėmė ir administraciniu areštu nubaudė keturis asmenis, visuomenėje žinomus kaip aktyvius kovotojus prieš Astravo AE.

  Užsienio reikalų ministerija primena, kad 2017 metais liepos mėnesį atlikta reprezentatyvi Lietuvos gyventojų apklausa parodė, kad 65 proc. Lietuvos gyventojų Astravo AE laiko grėsme šalies saugumui. Tokios nuomonės laikosi net 88 proc. Klaipėdos, 74 proc. Panevėžio, 73 proc. Alytaus, 69 proc. Kauno ir 68 proc. Vilniaus gyventojų.

  Orhuso konvencija – Jungtinių Tautų Europos ekonominės komisijos Konvencija dėl teisės gauti informaciją, visuomenės dalyvavimo priimant sprendimus ir teisės kreiptis į teismus aplinkosaugos klausimais.

  Susijusios naujienos Visos naujienos »

  Balandžio 26 dieną į Lietuvos užsienio reikalų ministeriją buvo iškviestas Baltarusijos ambasadorius Lietuvoje Aleksandr Korol. Jam įteikta nota su prašymu kuo skubiau pateikti išsamią informaciją apie vasario 17 dienos incidentą Astravo atominėje elektrinėje (AE).

  Dvišaliai santykiai »
  tomas_razmus-3879.JPG

  Balandžio 23 dieną Užsienio reikalų ministerijoje lankėsi Gruzijos ir Ukrainos parlamentų narių delegacija, kurios vizito Lietuvoje tikslas – susipažinti su energetinio saugumo klausimais. Susitikimo metu buvo aptarti Baltarusijoje statomos Astravo atominės elektrinės (AE) branduolinės saugos ir aplinkosaugos klausimai.

  Daugiašaliai santykiai »

  Gruodžio 18 dieną vyko užsienio reikalų ministro Lino Linkevičiaus vadovaujamos tarpinstitucinės darbo grupės Lietuvos kaimynystėje statomų atominių elektrinių branduolinės ir radiacinės saugos bei aplinkosaugos klausimams nagrinėti susitikimas.

  Dvišaliai santykiai »

  Lietuvos Užsienio reikalų ministerija akcentuoja, kad Baltarusijos paviešinta informacija apie Europos Komisijai pateiktą Astravo atominės elektrinės rizikos ir atsparumo vertinimo testų (streso testų) nacionalinę ataskaitą yra tik ilgo vertinimo proceso pradžia. 

  _MG_8746.JPG

  Šiandien užsienio reikalų viceministras Albinas Zananavičius dalyvavo Vilniaus Energetikos forume, kurio dalyviai IX-tą kartą susirinko aptarti Europos Sąjungos, Baltijos valstybių energetinio saugumo iššūkius bei konkurencingo energetikos verslo plėtros klausimus.

  Astravo atominės elektrinės (AE) klausimas susilaukė išskirtinio tarptautinės bendruomenės dėmesio Espo konvencijos Šalių susitikime, vykusiame birželio 13-16 d. Minske. Nepaisant intensyvių ir sunkių diskusijų, susitikimas Minske baigėsi taip ir nepriėmus papildomų sprendimų ne tik dėl Astravo AE, bet ir dėl kitų šios konvencijos rėmuose iškeltų bylų. Tai reiškia, kad lieka galioti 2014 m. priimtas Espo konvencijos Šalių susitikimo sprendimas, kuris pripažino, kad Baltarusija, vystydama Astravo AE projektą, pažeidė keturis konvencijos straipsnius.

  Daugiašaliai santykiai »

  Naujienlaiškio prenumerata