Temos Žymėti visasAtžymėti visus

Kaip mus rasti?

LIETUVOS RESPUBLIKOS AMBASADA SUOMIJOS RESPUBLIKOJE

Adresas: Pohjoisranta 4 A 15, 00170 Helsinki, FINLAND

plačiau »

Tel. +358 9 6844880, +370 706 537 53
Faksas +358 9 68448820
El. paštas

„Helsingin Sanomat“: Netrukus Baltijos jūroje karines pratybas atliksiantys Kinijos ir Rusijos kariniai laivai stebina ekspertus – „Kinija nesupranta pakrantės vietinių jautrumo“

Sukurta 2017.07.17 / Atnaujinta 2017.07.27 11:34

Suomijos dienraštis „Helsingin Sanomat“ publikuoja interviu su Lietuvos užsienio reikalų ministru Linu Linkevičiumi.

Anot politikos ekspertų, Kinijai bendradarbiavimas su Rusija yra tiek dėl pragmatiškų, tiek dėl politinių priežasčių, kai tuo tarp Rusijai bendradarbiavimo priežastys yra tik politinės.  

Šią vasarą ir rudenį Baltijos jūros regione vyks karinių laivų pratybos, tačiau daugelį ekspertų nustebino Kinijos kartu su Rusija atliekamos pratybos liepos mėn. šalia Sankt Peterburgo ir Kaliningrado. Žinia apie Kinijos ir Rusijos pratybas nekelia nuostabos, nes šalys vykdo pratybas jau ne pirmi metai, tačiau pasirinktas  Baltijos jūros regionas  - nustebino. Jis pasirinktas būtent dabar, kuomet įtampa Baltijos jūros regione yra aštriausia po įvykių Kryme. Kinija ir Rusija užtikrino, kad pratybos nėra orientuotos prieš  konkrečią šalį ar žmonių grupę, o jų atliekamų pratybų tikslas yra užtikrinti saugumą prekybiniuose jūros keliuose.      

„Nėra reikalo nerimauti“, teigia Andrei Denisov,  Rusijos ambasadorius Pekine. Jo nuomone, baiminasi tik tie, kurie turi polinkį į baimę.

Andrei Denisovo komentaras buvo suprastas kaip aiški nuoroda į Baltijos šalis. Baltijos šalys nerimauja ne tik dėl Kinijos ir Rusijos bendradarbiavimo, kiek apskritai, dėl regione vykstančių karinių pratybų.

Rusijos ir Baltarusijos organizuojamos „Zapad 2017“ pratybos rudenį bus didžiausios regione, kuriose spėjama dalyvaus apie 100 000 karių.  

Lietuvos užsienio reikalų ministras Linas Linkevičius dienraščiui „Helsingin Sanomat“ pareiškė, kad tikisi, jog Kinija nedalyvaus veiksmuose, didinančiuose įtampą, ir veiks atsakingai, nes bendros karinės pratybos arti Lietuvos krantų gali būti viena iš aplinkybių, kurstančių įtampą regione.

Rusija neigia, kad pratybos kelia įtampą. Dėl situacijos Rusija kaltina NATO.

Linas Linkevičius teigė pasitikintis Kinija ir teigiamai vertina Kinijos ir Lietuvos santykius. Ministro nuomone, Kinija naudodama „minkštąją galią“, suintensyvino bendradarbiavimą prekybos sektoriuje su Baltijos jūros regiono valstybėmis.

Latvijos tarptautinių santykių instituto tyrėjo Māris Andžāns teigimu, Kinija nevisiškai nesupranta, kad dalyvavimas pratybose gali pakenkti jos reputacijai ir Kinija nesupranta vietinių jautrumo. Tyrėjo manymu, bendradarbiavimas yra svarbus tik Rusijai, kad parodytų, jog nėra izoliuota, o Kinija tradiciškai akcentuodama taikos svarbą, per ekonomiką išsiaugimo politinę galią.   

Tikimasi, kad Kirkenese, Norvegijoje projektuojamas kelias taps tranzitiniu tarp Suomijos ir Kinijos. Kita vertus, Latvija norėtų, kad Rygos ir Venspilio uostai taptų pasiekiami Kinijai. Lietuva planuoja, kad Klaipėdos uostas taptų pagrindiniu uostu kroviniams eksportuoti iš Kinijos į pramonės parką Baltarusijoje.

Baltijos šalys vis dėlto netiki, kad Kinijai šių pratybų tikslas yra užtikrinti tranzitinius jūrų kelius Baltijos jūros regione. M. Andžāns mano, kad Baltijos šalys bergždžiai susirūpinusios, nes jūros keliai Kinijai yra itin svarbūs.

Suomijos užsienio politikos instituto vyriausiosios tyrėjos Elinos Sinkkonen vertinimu, Kinijos dalyvavimas bendrosiose pratybose turi tiek pragmatiškų, tiek politinių priežasčių. Kinijos ginkluotosios pajėgos visai nesenai atsigręžė į jūrų gynybą ir taip stiprina savo jūrų karines pajėgas, nes turi pasivyti didžiąsias valstybes.  Ypatingai svarbu pabrėžti, kad jūros karinių pajėgų patirtį siekiama stiprinti už savo teritorinių ribų. Elinos Sinkkonen nuomone, tokiu būdu siunčiama žinia, kad į Kinijos ir Rusijos bendradarbiavimą reikia vertinti itin rimtai.

Straipsnis suomių kl. http://www.hs.fi/ulkomaat/art-2000005293137.html?utm_campaign=tf-HS&utm_term=2&utm_source=tf-other&share=686f01b794c61201c78786646a109d76

Susijusios naujienos Visos naujienos »

Naujienlaiškio prenumerata