Temos Žymėti visasAtžymėti visus

Kaip mus rasti?

LIETUVOS RESPUBLIKOS AMBASADA SUOMIJOS RESPUBLIKOJE

Adresas: Pohjoisranta 4 A 15, 00170 Helsinki, FINLAND

plačiau »

Tel. +358 9 6844880, +370 706 537 53
Faksas +358 9 68448820
El. paštas

„Last call“ tautiečiams užsienyje: nekaupkite PSD įsiskolinimo

Sukurta 2017.02.02 / Atnaujinta 2017.02.02 13:21
  „Last call“ tautiečiams užsienyje: nekaupkite PSD įsiskolinimo

  2016 metų pabaigoje „Sodrai“ pradėjus radikalius privalomojo sveikatos draudimo (PSD) skolų išieškojimo veiksmus kilo šioks toks sambrūzdis, nes kai kurie iš Lietuvos išvykę ir užsienio valstybėse įsikūrę tautiečiai sužinojo, kad yra skolingi PSD įmokų.

  „Lietuva net iš išvykusiųjų reikalauja pinigų ir nenori sugrįžtančių emigrantų“, – piktinosi jie, nors situacija susidarė dėl nežinojimo, kartais – aplaidumo, o išsprendžiama ji paprastai ir gan greitai. Kaip tai padaryti, konsultuoja „Sodros“ specialistai.

  Kas turi mokėti PSD savarankiškai?

  Primename, kad savarankiškai PSD įmokas kas mėnesį mokėti privalo nedirbantys ir jokios ekonominės veiklos nevykdantys bei valstybės lėšomis nedraudžiami žmonės. Būtent į šią grupę ir patenka emigravę lietuviai, nedeklaravę savo išvykimo kaip to reikalauja Lietuvos teisės aktai. Jei žmogus išvykimo nedeklaravo, laikoma, kad jis gyvena Lietuvoje ir, jei patenka į savarankiškai turinčių mokėti PSD įmokas grupę, bet jų nemoka, kaupia įsiskolinimą. Kitaip tariant, išvykimo nedeklaravus ir dirbant kitoje šalyje „de jure“ žmogus tampa Lietuvoje savarankiškai PSD įmokas mokėti privalančiu asmeniu, nors „de facto“ toks ir nėra – legaliai dirbant užsienyje, šios įmokos yra mokamos kitoje šalyje.

  Negi tikrai „Sodra“ taip „engia“ emigravusius lietuvius?

  Rinkdama PSD įmokas ir skatindama nekaupti šių įmokų skolos „Sodra“ siekia užtikrinti, kad visi tautiečiai prireikus galėtų gauti jiems reikalingą sveikatos priežiūros pagalbą. „Sodra“ nesiekia išieškoti skolų ar surinkti įmokų iš žmonių, kurie šių įmokų mokėti neturi ir tapo tik teoriniais skolininkais, tik ragina tokiais tapusius sutvarkyti dokumentus. Dvigubą apmokestinimą socialinio draudimo įmokomis draudžia bendri Europos Sąjungos šalyse bei Norvegijoje, Šveicarijoje, Islandijoje ir Lichtenšteine galiojantys teisės aktai

  Tai ką daryti? Deklaruoti išvykimą!

  Taip, tai – prioritetas #1. Gavote „Sodros“ pranešimą apie PSD įmokų įsiskolinimą, nors esate išvykęs? Deklaruokite. Nujaučiate, kad ir Jums gali būti priskaičiuotas PSD įsiskolinimas? Pasitikrinkite tai adresu www.sodra.lt/pasitikrink. O tada eikite deklaruoti išvykimo. Kuo greičiau, tuo geriau. Deklaravus išvykimą Jums ne tik bus nutrauktas tolimesnis PSD įmokų skaičiavimas, bet ir gali būti anuliuotas įsiskolinimas bei nutrauktos išieškojimo procedūros.

  Išvykimą deklaruoti galite vienu iš šių būdų:

  1. Deklaruokite išvykimą Registrų centrui atvykę į savivaldybę ar seniūniją pagal ankstesnę gyvenamąją vietą, taip pat atvykę į šalyje, kurioje gyvenate, veikiančią Lietuvos diplomatinę atstovybę. Registrų centras išvykimą fiksuoja nuo faktinės deklaracijos pateikimo dienos, todėl tai sustabdys tolimesnį PSD įmokų Jums skaičiavimą, tačiau nepanaikins skolos už ankstesnį laikotarpį. Dėl šio momento skaitykite 3 punktą.

  2. Deklaruokite išvykimą deklaraciją užpildę per Elektroninės valdžios vartus. Prisijungti ir deklaraciją užpildyti reikia adresu www.epaslaugos.lt, tačiau tam reikia turėti galimybę prisijungti prie Lietuvoje veikiančio banko elektroninės bankininkystės sistemos arba turėti elektroninį parašą.

  3. Tam, kad „Sodroje“ būtų panaikinta skola už visus 2016 metus, Valstybinei mokesčių inspekcijai (VMI) pateikite galutinai iš Lietuvos išvykstančio asmens pajamų deklaraciją. Prisijunkite adresu deklaravimas.vmi.lt, suraskite deklaracijos formą GPM308 ir reikiamoje vietoje padėkite varnelę ir nurodykite išvykimo datą. Apie tai, kokiais būdais galima pateikti šią deklaraciją, informacijos ieškokite VMI interneto svetainėje.

  Dar daugiau naudingos informacijos ir atsakymus į dažniausiai užduodamus klausimus rasite adresu www.sodra.lt/emigrantams

  Iškilus klausimų taip pat galite kreiptis į „Sodros“ informacijos centrą telefonu +370 5 250 0883 arba elektroniniu paštu [email protected].

  Naujienlaiškio prenumerata