Temos Žymėti visasAtžymėti visus

Kaip mus rasti?

LIETUVOS RESPUBLIKOS AMBASADA SUOMIJOS RESPUBLIKOJE

Adresas: Pohjoisranta 4 A 15, 00170 Helsinki, FINLAND

plačiau »

Tel. +358 9 6844880, +370 706 537 53
Faksas +358 9 68448820
El. paštas

R. Karoblis Šiaurės grupės gynybos ministrams: „Po atgrasymo priemonių įgyvendinimo turime galvoti apie gynybos stiprinimą”

Sukurta 2017.11.07 / Atnaujinta 2017.11.14 18:43
   R. Karoblis Šiaurės grupės gynybos ministrams: „Po atgrasymo priemonių įgyvendinimo turime galvoti apie gynybos stiprinimą”
   R. Karoblis Šiaurės grupės gynybos ministrams: „Po atgrasymo priemonių įgyvendinimo turime galvoti apie gynybos stiprinimą”

   „NATO priešakinių pajėgų batalionas – efektyvi atgrasymo priemonė, iš esmės sustiprinusi saugumą prie Rytinių NATO sienų, tačiau Rusijai vis agresyviau demonstruojant savo konvencinę galią, privalome stiprinti kolektyvinės gynybos pajėgumus, konkrečiai – kurti regioninę oro gynybą, stiprinti jūrinius gynybos elementus, išspręsti logistinius iššūkius greitam papildomų pajėgų atėjimui į regioną”, – pareiškė krašto apsaugos ministras Raimundas Karoblis lapkričio 7 d. Helsinkyje Šiaurės grupės gynybos ministrų susitikime.

   Jame be tradiciškai dalyvaujančių Vokietijos, Didžiosios Britanijos, Danijos, Estijos, Latvijos, Lietuvos, Lenkijos, Norvegijos, Nyderlandų, Suomijos ir Švedijos bei Islandijos gynybos vadovų, saugumo klausimus regione atvyko aptarti ir JAV Gynybos Sekretorius James Mattis.

   Susitikimo metu Šiaurės grupės ministrai vieningai įvardijo didžiausią grėsmę regiono saugumui – augančią Rusijos karinę galią. Pratybos „Zapad 2017“ parodė, jog Rusija yra išmokusi pamokas Gruzijoje, Ukrainoje ir Sirijoje ir nuosekliai modernizuoja pajėgas”, – sakė R. Karoblis. Todėl, pasak ministro, būtina užtikrinti, jog atgrasymo priemonių įgyvendinimas būtų sustiprintas papildomomis gynybos priemonėmis bei pajėgumais. Ministras taip pat pabrėžė, jog fizinis NATO, ir ypač JAV, karių buvimas regione ir bendros sąjungininkų karinės pratybos yra stiprus atgrasymo signalas išorinėms grėsmėms. Pristatydamas Lietuvos pastangas stiprinant gynybą – augantį finansavimą, kariuomenės modernizavimą, ypatingai pajėgas sustiprinusią nuolatinę privalomąją pradinę karo tarnybą bei visuomenės atsparumo hibridinėms grėsmėms stiprinimą, R.Karoblis paragino šalis siekti ilgalaikių bendros gynybos priemonių įgyvendinimo.

   Gynybos finansavimo didinimas išlieka svarbiu klausimu, kurį savo pasisakymuose aptarė bene visi dalyvavę ministrai. JAV gynybos sekretorius gen. J. Mattis pabrėžė, jog JAV siekia padėti tiems, kurie ir patys rūpinasi savo saugumu, o tolygus naštos pasidalijimas tarp partnerių yra būtina kolektyvinės gynybos sąlyga. „Turime aiškiai identifikuoti, kokių pajėgumų mums trūksta atremti kylančias grėsmes. Mano tikslas – dirbti kartu su partnerėmis, papildyti mūsų gynybą trūkstamais pajėgumais”, – susitikime kalbėdamas apie atgrasymo ir gynybos priemonių stiprinimą Baltijos jūros regione sakė JAV gynybos sekretorius. Jis taip pat pabrėžė NATO vadovavimo struktūros peržiūros svarbą, stiprinant NATO pajėgumus efektyviai ir nedelsiant vykdyti kolektyvinę gynybą.

   Lapkričio 6 d. ministras dalyvavo Šiaurės ir Baltijos šalių gynybos ministrų susitikime, kuriame 8 šalių gynybos ministrai aptarė saugumo situaciją regione, apsikeitė įžvalgomis apie kylančių saugumo iššūkių dinamiką ir bendras priemones su jais kovoti. Ministras susitikime akcentavo NATO ir Europos Sąjungos bendradarbiavimo gynybos srityje svarbą. „Europa turi daryti daugiau dėl savo gynybos. Naujai pradedama iniciatyva ES Nuolatinis struktūrinis bendradarbiavimas PESCO turi padėti vystyti mūsų pajėgumus, tačiau nedubliuoti NATO pastangų. Lietuva PESCO kviečia prisijungti šalis prie projekto, kuriuo bus stiprinama abipusė parama kibernetinės gynybos srityje”, – pristatydamas Lietuvos inicijuojamą projektą Europos Sąjungos formate sakė ministras R. Karoblis. Susitikime taip pat aptartas šalių dalyvavimas tarptautinėse misijose ir operacijose bei pagalba Ukrainai, Gruzijai ir kitoms partnerėms.

   ***

   Lapkričio 6 d. krašto apsaugos viceministras Edvinas Kerza susitikime su Suomijos gynybos ministerijos nuolatiniu sekretoriumi Jukka Juusti aptarė Lietuvos ir Suomijos bendradarbiavimą kibernetinės gynybos srityje, kalbėjo apie galimybes stiprinti kibernetinės gynybos sritį visoje Europos Sąjungoje. Krašto apsaugos viceministras E. Kerza taip pat susitiko su Suomijos užsienio reikalų ministerijos valstybės sekretore Anne Sipiläinen, su kuria aptarė saugumo situaciją regione, bendradarbiavimą kibernetinės gynybos srityje.

   Lapkričio 6-7 d. krašto apsaugos viceministras E. Kerza drauge su krašto apsaugos ministru Raimundu Karobliu dalyvauja Šiaurės ir Baltijos šalių gynybos ministrų ir Šiaurės grupės šalių susitikime Helsinkyje, kuriame aptariama saugumo situaciją regione, apsikeičiama informacija ir įžvalgomis apie grėsmes ir galimas bendras priemones joms atremti. Susitikimuose diskutuojama ir apie šalių dalyvavimą tarptautinėse misijose ir operacijose, NATO ir ES bendradarbiavimą stiprinant šalių saugumą.

   Lietuvos krašto apsaugos ministerijos pranešimai spaudai.

   Nuotraukos: Lietuvos krašto apsaugos ministerijos ir Janne Karjalainen (Suomijos gynybos ministerija).

   Susijusios naujienos Visos naujienos »
   DSC_0155.JPG

   Spalio 23 dieną Turku mieste iškilmingai atidarytas trečiasis Lietuvos garbės konsulatas Suomijoje. Užsienio reikalų ministras Linas Linkevičius atidarymo ceremonijos metu pabrėžė, jog naujasis garbės konsulatas prisidės prie Lietuvos ir Suomijos ekonominių bei dvišalių ryšių skatinimo.

   Užsienio politika ir diplomatija »

   Naujienlaiškio prenumerata