Temos Žymėti visasAtžymėti visus

Naujienos Spausdinti RSS

G. Landsbergis: ES būtina vieninga ir koordinuota nelegalių migrantų grąžinimo politika

Sukurta 2021.07.12 / Atnaujinta 2021.07.12 17:12
   G. Landsbergis: ES būtina vieninga ir koordinuota nelegalių migrantų grąžinimo politika
   G. Landsbergis: ES būtina vieninga ir koordinuota nelegalių migrantų grąžinimo politika
   G. Landsbergis: ES būtina vieninga ir koordinuota nelegalių migrantų grąžinimo politika

   Liepos 12 dieną užsienio reikalų ministras Gabrielius Landsbergis dalyvaudamas Europos Sąjungos (ES) užsienio reikalų taryboje Briuselyje akcentavo ES solidarumo su Lietuva, šiuo metu patiriančia migracijos spaudimą iš Baltarusijos režimo, svarbą, siūlė svarstyti bendro ES atsako priemones.

   Pasak ministro, ES būtina vieninga, koordinuota ir efektyvi nelegalių migrantų grąžinimo politika. „Lietuva dėkinga sąjungininkams už dėmesį, supratimą ir solidarumą. Jau artimiausiu metu mus pasieks dar daugiau sąjungininkų pagalbos – atvyksta ir pareigūnai, ir technika. Vis dėlto tik labai aiški ir vieninga ES nelegalių migrantų grąžinimo politika gali iš esmės užkardyti kelią nusikalstamoms grupuotėms ir režimams išnaudoti nelegalią migraciją savo tikslams. Europos žinia turi būti trumpa ir tiksli – nelegaliai į ES patekę asmenys, kuriems negali būti skiriamas pabėgėlio statusas, bus grąžinti į savo kilmės šalis“, - sakė ministras G. Landsbergis.

   Pasak Lietuvos užsienio reikalų ministro, reikia aktyvaus Europos Komisijos ir Frontex įsitraukimo ne tik vykdant ES išorinės sienos apsaugą, bet ir teikiant humanitarinę pagalbą migrantams, bendradarbiaujant su neteisėtos migracijos kilmės šalimis, vykdant grąžinimą ir readmisiją, neatmetant ir perkėlimo galimybių ateityje.

   Lietuvos diplomatijos vadovas kolegoms Briuselyje akcentavo, kad remiamas Maskvos, Baltarusijos režimas užsiima neteisėta migrantų kontrabanda ir rengia precedento neturinčią hibridinę ataką prieš Lietuvą ir ES. Atidaręs naują Rytų Europos nelegalios migracijos kelią, pasinaudodamas pabėgėliais. „Lukašenka siekia  didinti spaudimą ES ir Lietuvai, griežtai kritikuojančiai plataus masto žmogaus teisių pažeidimus Baltarusijoje, pakeisti ES poziciją dėl sankcijų. Kartu išbando ir ES veiksmų efektyvumą ir vienybę,“ - sakė ministras.

   Būtina plėsti sankcijas Baltarusijai

   G. Landsbergis pasiūlė gilinti ekonomines sankcijas Baltarusijos režimui ir rengti penktąjį sankcijų paketą, kol Lukašenka nesustabdys neteisėtos migracijos srautų.

   „Bendrais instrumentais ir mechanizmais ES privalo atgrasyti autoritarinius kaimynus nuo neteisėtos migracijos kaip hibridinio ginklo naudojimo prieš valstybės nares. Manau, kad sankcijų gilinimas - viena efektyviausių priemonių“, - sakė užsienio reikalų ministras ir informavo kolegas, kad per pastaruosius šešis mėnesius Lietuvą per Baltarusijos sieną pasiekė 21 kartą daugiau nelegalių migrantų nei per visus 2020 metus.

   ES atsparumo didinimas

   Ministras atkreipė dėmesį, kad greitai vyks Rusijos ir Baltarusijos karinės pratybos „Zapad“, todėl būtina išlikti budriems ir pasiruošusiems naujoms provokacijoms ir galimiems agresyviems režimo veiksmas.

   Kalbėdamas apie šiuo metu rengiamas ES saugumo ir gynybos politikos gaires - „Strateginį Kompasą“, G. Landsbergis pabrėžė, kad svarbu išlaikyti ES ir NATO veiklių šioje srityje papildomumą ir suderinamumą, daugiau dėmesio skiriant kibernetiniam saugumui ir hibridinėms grėsmėms ir visuomenės atsparumo didinimui. Pasak ministro, Rytų kaimynystės šalys nori didesnio ES įsitraukimo, įskaitant ir saugumo sritį, todėl turėtume aktyviau prisidėti prie savo kaimyninių šalių saugumo gebėjimų vystymo, ar tai būtų kibernetinio saugumo dialogai, jūrinių gebėjimų stiprinimas ar ES civilinių ir karinių misijų dislokavimas, priminė Lietuvos siūlymą dėl ES karinės mokomosios misijos Ukrainoje.

   Diskusijoje apie naujųjų technologijų poveikį ES užsienio ir saugumo politikai ministras G. Landsbergis atkreipė dėmesį į tai, kad autokratiniai režimai naudoja  naująsias technologijas politiniais tikslais, vykdo skaitmeninį asmenų judėjimo stebėjimą ir įtakos operacijas, manipuliuoja informacija, šnipinėja, pažeidinėja žmogaus teises skaitmeninėje erdvėje, ir pabrėžė, kad ES turėtų aktyviai dalyvauti kuriant naujų technologijų naudojimo standartus ir etines normas, atsverti nedemokratinių šalių primetamas taisykles.

   Ministras taip pat informavo apie Vyriausiojo įgaliotinio Josepo Borellio mandatu kartu su Austrijos ir Rumunijos užsienio reikalų ministrais surengto vizito į Pietų Kaukazą rezultatus, ir Vilniuje surengtą Ukrainos reformų konferenciją.

   Susijusios naujienos Visos naujienos »

   Liepos 23-osios vakarą Užsienio reikalų ministras Gabrielius Landsbergis informavo Europos Komisijos (EK) viceprezidentą, ES vyriausiąjį įgaliotinį užsienio ir saugumo politikai Josepą Borellį apie naujausias Baltarusijos provokacijas ES ir Lietuvos atžvilgiu.

   Dvišaliai santykiai » Europos Sąjunga »

   Šiandien užsienio reikalų ministras Gabrielius Landsbergis su NATO generaliniu sekretoriumi Jens Stoltenbergu telefonu aptarė padėtį Lietuvos pasienyje su Baltarusija.

   Užsienio reikalų ministro veikla » NATO ir tarptautinis saugumas »
   unnamed (1).jpg

   Liepos 21 dieną Lietuvos ambasadoje Vašingtone įvyko Jungtinių Amerikos Valstijų (JAV) Kongreso Baltarusijos draugų grupės paskelbimas.  Renginį atidarė Lietuvos ambasadorė JAV Audra Plepytė, pažymėdama, kad už laisvę kovojantys žmonės visada ras prieglobstį Lietuvoje.

   Atstovybių naujienos »
   DSC_2225.jpg

   Liepos 20 dieną užsienio reikalų ministras Gabrielius Landsbergis susitikime su Lietuvoje reziduojančiais ir Lietuvai akredituotais Europos Sąjungos (ES) šalių ambasadoriais aptarė nelegalios migracijos srauto per Lietuvos – Baltarusijos sieną keliamus iššūkius ir padėkojo ES partnerėms už solidarumą ir paramą.

   Dvišaliai santykiai » Daugiašaliai santykiai » Europos Sąjunga » Ekonominiai santykiai »
   info covid 2.jpg

   Baltarusijos Vyriausybės reikalavimu sumažinus Lietuvos diplomatinį atstovavimą Baltarusijoje iki minimumo, nuo 2021 metų liepos 20 dienos Baltarusijoje vizos bus išduodamos tik išimtinais atvejais – Europos Sąjungos piliečių šeimų nariams, taip pat Baltarusijos piliečiams, studijuojantiems Lietuvos aukštosiose mokyklose ir dirbantiems Lietuvos įmonėse.

   Konsulinės naujienos » Atstovybių naujienos »

   Liepos 16 dieną vykusiame Europos saugumo bendradarbiavimo organizacijos (toliau - ESBO) Nuolatinės tarybos posėdyje Lietuvos nuolatinės atstovybės prie tarptautinių organizacijų Vienoje laikinoji reikalų patikėtinė informavo ESBO dalyvaujančias šalis apie naujausią padėtį, susijusią su nelegalios migracijos srautais, pastaruoju metu į Lietuvą plūstančiais iš Baltarusijos pusės.

   Atstovybių naujienos »