Temos Žymėti visasAtžymėti visus

linas linkevicius.JPG

Užsienio reikalų ministras

Linas Linkevičius

Ministro darbotvarkė cv Twitter

Kinijoje prisimintas Harbino lietuvių bendruomenės paveldas

Sukurta 2016.06.29 / Atnaujinta 2016.06.30 11:41
   Kinijoje prisimintas Harbino lietuvių bendruomenės paveldas
   Kinijoje prisimintas Harbino lietuvių bendruomenės paveldas
   Kinijoje prisimintas Harbino lietuvių bendruomenės paveldas
   Kinijoje prisimintas Harbino lietuvių bendruomenės paveldas
   Kinijoje prisimintas Harbino lietuvių bendruomenės paveldas

   Lietuvos ir Kinijos istorikai Lietuvos ambasados Kinijoje surengtame seminare birželio 28 dieną diskutavo apie tarpukario lietuvių bendruomenės Harbine ištakas, jos veiklą puoselėjant likimo į Kiniją nublokštų žmonių tautiškumą ir jos reikšmę Harbino istorinei raidai. ‎

   Harbine tarpukariu veikė stipri lietuvių bendruomenė (įvairiais duomenimis iki 2000 asmenų), buvo įsteigtas konsulatas. Didelį vaidmenį Harbino ekonominiame ir kultūriniame gyvenime vaidino litvakai. Harbino lietuvių bendruomenė įdomi ir savo likimu: nėra duomenų apie po karo Kinijoje likusius Harbino lietuvius. Istorinės medžiagos paieškos ir viešinimas padeda išsaugoti šį neįprastą ir svarbų Lietuvos istorijos puslapį.

   ‎Kaip pastebėta seminare, Harbino lietuvių bendruomenę siejo kilmė, gimimo vieta, tačiau nebūtinai etninis pagrindas.

   Tarpukariu veikusi Harbino lietuvių draugija vykdė informacinę veiklą, telkė lietuvius nacionalinių švenčių proga, buvo įsteigusi biblioteką, mokyklą, chorą, rengė teatro vaidinimus, leido laikraštį. Švenčių proga buvo rengiamos eitynės Harbino gatvėmis.

   Kita svarbi seminaro tema – Lietuvos žydų emigracija į Tolimuosius rytus ir Kiniją bei jų likimai. Didelę dalį verslo Harbine valdę litvakai buvo priversti emigruoti Antrojo pasaulinio karo metais, tačiau jų paveldas ryškus iki šiol.

   Tarp Harbino archyvo saugomu bylų – ir Trakų karaimų Lopatų šeimos dokumentai. Harbino miesto archyvas‎ pateikė pirklio Ilijo Lopatos (1874–1936), vieno iš dviejų Lopatų brolių, Harbine įkūrusių tabako fabriką, šeimos dokumentus. Harbine iki šiol galima įsigyti Lopatų tabako gaminių. Pasak Harbino žydų kultūros draugijos pirmininko Dano Ben Kanano, Harbino žydų kapinėse iki jų sunaikinimo buvo keturiasdešimties karaimų kapai. 

   ‎Lietuvos ambasada Kinijoje siekia praplėsti tarpukario Lietuvos tyrimų geografiją, rinkti, sisteminti ir viešinti sunkiai prieinamą istorinę medžiagą apie lietuvių bendruomenės Kinijoje ištakas, veiklą ir likimus.

   Ambasados surengtame seminare Heilongdziango provincijos socialinių mokslų akademijoje su Kinijos istorikais diskutavo Lietuvos centrinio valstybės archyvo, Vilniaus universiteto, ‎Harbino žydų kultūros asociacijos atstovai. Pranešimą skaitęs ambasados patarėjas Rytis Satkauskas pažymėjo organizuotos ir patriotiškos Harbino lietuvių bendruomenės paveldo išsaugojimo reikšmę. Pasak jo, naujai atrandama Harbino istorija verta išsamaus tyrimo, tačiau ir turimos informacijos nuotrupos teikia daug įdomių krypčių tolesnėms paieškoms.

   Lietuvos delegacija birželio 29 d.‎ su Harbino archyvo vadovais aptarė bendradarbiavimo, archyvų dokumentų mainų, parodų organizavimo galimybes. „Saugomų dokumentų vertė priklauso nuo to, kiek jie prieinami tyrėjams ir visuomenei“, – susitikime pažymėjo Lietuvos centrinio valstybės archyvo direktorius Dalius Žižys.

   Heilongdziango provincijos istorijos muziejuje Lietuvos delegacija ‎susipažino su dalimi čia saugomos tarpukario leistos periodikos rusų kalba, kurioje gausu straipsnių apie Lietuvą ir lietuvių bendruomenės Harbine veiklą.

   Naujienlaiškio prenumerata