Pilietybė
Dokumentų dėl Lietuvos Respublikos pilietybės ir dėl lietuvių kilmę ar teisę atkurti Lietuvos Respublikos pilietybę patvirtinančių dokumentų išdavimo priėmimas ir perdavimas |
|
Dokumentų dėl Lietuvos Respublikos pilietybės priėmimas ir perdavimas |
100 eurų |
Dokumentų dėl lietuvių kilmę ar teisę atkurti Lietuvos Respublikos pilietybę patvirtinančių dokumentų išdavimo priėmimas ir perdavimas |
60 eurų |
Lietuvos Respublikos pilietybė – asmens nuolatinis teisinis ryšys su Lietuvos Respublika, grindžiamas abipusėmis teisėmis ir pareigomis.
Pagrindinis teisės aktas, reglamentuojantis Lietuvos Respublikos pilietybės klausimus, yra Lietuvos Respublikos pilietybės įstatymas.
Lietuvos Respublikos pilietis negali būti kartu ir kitos valstybės pilietis, išskyrus Lietuvos Respublikos Pilietybės įstatyme numatytus atskirus atvejus.
Nuo 2021 m. lapkričio 15 d. visi prašymai dėl Lietuvos Respublikos pilietybės ir pranešimas apie kitos valstybės pilietybės įgijimą pateikiami tik per Lietuvos migracijos informacinę sistemą MIGRIS adresu www.migracija.lt (per visas naršykles, išskyrus Internet Explorer).
Jeigu asmuo, pildydamas prašymus dėl: Lietuvos Respublikos pilietybės atkūrimo, Lietuvos Respublikos pilietybės suteikimo supaprastinta tvarka, Lietuvos Respublikos pilietybės grąžinimo (asmuo, kuris Lietuvos Respublikos pilietybę įgijo gimdamas arba kuriam Lietuvos Respublikos pilietybė buvo atkurta arba suteikta supaprastinta tvarka ir kuris po to jos neteko), prašymą leisti prisiekti Lietuvos Respublikai, prašymą išduoti ar pakeisti teisės atkurti pilietybę pažymėjimą arba prašymą išduoti ar pakeisti lietuvių kilmę patvirtinantį pažymėjimą, MIGRIS nurodys, kad atvyks į konsulinę įstaigą pateikti įkeltų dokumentų originalus, prašymą gavęs Migracijos departamentas atliks išankstinį dokumentų vertinimą. Jeigu nebus trūkumų, Migracijos departamentas per MIGRIS asmeniui išsiųs pranešimą, kad asmuo per 4 mėnesius turi asmeniškai atvykti į konsulinę įstaigą ir pateikti įkeltų dokumentų originalus. Gavęs tokį pranešimą asmuo galės registruotis priėmimui į konsulinę įstaigą.
Asmuo per MIGRIS užpildęs prašymą dėl Lietuvos Respublikos pilietybės atsisakymo ar vaiko Lietuvos Respublikos pilietybės, taip pat pranešimą apie kitos valstybės pilietybės įgijimą, galės iš karto registruotis priėmimui į konsulinę įstaigą pateikti įkeltų dokumentų originalus, be išankstinio Migracijos departamento vertinimo.
Daugiau informacijos apie Lietuvos Respublikos pilietybės įgijimą rasite čia; apie dokumentų pateikimą ─ čia.
SVARBU: |
Visi ambasadai teikiami dokumentų originalai turi sutapti ir atitikti dokumentus, įkeltus į MIGRIS. Vizito metu papildyti ar pakeisti prašymą MIGRIS nėra techninės galimybės. |
Pranešimas apie kitos pilietybės įgijimą
Pagal Lietuvos Respublikos Pilietybės įstatymo 26 straipsnį, Lietuvos Respublikos pilietis, įgijęs kitos valstybės pilietybę, netenka Lietuvos Respublikos pilietybės nuo kitos valstybės pilietybės įgijimo dienos, išskyrus asmenis, kurie pagal Lietuvos Respublikos Pilietybės įstatymą gali būti kartu Lietuvos Respublikos ir kitos valstybės piliečiai.
Lietuvos Respublikos pilietis, įgijęs kitos valstybės pilietybę, privalo per 2 mėnesius nuo kitos valstybės pilietybės įgijimo dienos raštu pranešti apie tai Lietuvos Respublikos Vyriausybės įgaliotai institucijai arba Lietuvos Respublikos diplomatinei atstovybei ar konsulinei įstaigai.
Norėdami informuoti Migracijos departamentą apie įgytą Suomijos pilietybę per Lietuvos ambasadą Suomijoje, turėsite pateikti patikrai iš anksto į MIGRIS įkeltus dokumentus:
- Nustatytos formos pranešimą (pildomas elektroniškai MIGRIS) apie įgytą kitos valstybės pilietybę, kuriame turi būti nurodyta, kada ir kokios valstybės pilietybę įgijote, bei ar yra (nėra) Pilietybės įstatyme nurodytų sąlygų, pagal kurias asmuo gali būti kartu Lietuvos Respublikos ir kitos valstybės pilietis;
- Suomijos migracijos tarnybos pranešimą apie Suomijos pilietybės suteikimą arba magistrato (maistraatti) išduodamą išrašą, kuriame būtų nurodyta, kada suteikta Suomijos pilietybė (su vertimu į lietuvių kalbą);
- Lietuvos Respublikos išduotus asmens tapatybės dokumentus (pasą ar asmens tapatybės kortelę - priklausomai nuo to, kokį dokumentą įkėlėte į MIGRIS);
- Jeigu Lietuvos Respublikos pilietis gali būti kartu Lietuvos Respublikos ir kitos valstybės pilietis, reikia pateikti dokumentus, patvirtinančius Pilietybės įstatymo 7 straipsnyje nurodytas sąlygas.
Asmuo, per 2 mėnesius nepranešęs apie kitos valstybės pilietybės įgijimą, atsako pagal Lietuvos Respublikos įstatymus.
Vaikų pilietybė
Vaikai, gimę 2011 m. balandžio 1 d. ir vėliau, kurių tėvai ar vienas iš jų vaiko gimimo metu buvo Lietuvos Respublikos piliečiai, nesvarbu, ar vaikas gimė Lietuvos Respublikos teritorijoje ar už jos ribų ir ar gimdamas įgijo kitos valstybės pilietybę, ar ne, laikomi Lietuvos Respublikos piliečiais, įgijusiais Lietuvos Respublikos pilietybę gimstant. Tokių vaikų Lietuvos Respublikos pilietybės klausimas atskirai nesprendžiamas. Jeigu išvardintas sąlygas atitinkančių vaikų tėvai nenori, kad vaikas būtų Lietuvos Respublikos pilietis, turi būti pateikiami dokumentai dėl vaiko Lietuvos Respublikos pilietybės atsisakymo. Atkreiptinas dėmesys, kad pilietybės atsisakymo procedūra neatleidžia nuo prievolės apskaityti vaiko gimimą Lietuvoje ir gali būti pradėta tik po to, kaip apskaitymas įvykdytas.
Lietuvos Respublikos piliečių (-čio) vaikai, gimę iki 2008 m. liepos 22 d. ir gimimu įgiję kitos valstybės pilietybę, gali būti laikomi įgijusiais Lietuvos Respublikos pilietybę gimstant, jeigu jų tėvai arba jie patys raštu prašo laikyti juos Lietuvos Respublikos piliečiais. Toks prašymas gali būti paduodamas (po to kai apskaitytas jų gimimas) Lietuvos Respublikos Vyriausybės įgaliotai institucijai, Lietuvos Respublikos diplomatinėms atstovybėms ar konsulinėms įstaigoms (per MIGRIS). Šiuo atveju turi būti pateikiama:
- Nustatytos formos prašymas (pildomas elektroniškai MIGRIS);
- Vaiko asmens kodas Lietuvoje (pavyzdžiui, iš Lietuvoje išduoto gimimo liudijimo ar išrašo);
- Vieno iš tėvų, teikiančio prašymą, pasas;
- Pažyma apie kitos valstybės pilietybės suteikimą arba kitas dokumentas, kuriame būtų nurodyta, kada ir kokiu pagrindu suteikta tos šalies pilietybė (su vertimu į lietuvių kalbą). Suomijos atveju vaiko pilietybę gali patvirtinti vieno iš tėvų, Suomijos piliečio, pasas, galiojęs vaiko gimimo metu (net jei šiuo metu jis nebegalioja). Jeigu Suomijos pilietybę patvirtina kitas dokumentas (pvz., magistrato (maistraatti) išduodamas išrašas), jis turi būti išverstas ir patvirtintas pažyma Apostille;
- Dokumentas, patvirtinantis, kad šio vaiko tėvai ar vienas iš tėvų jo gimimo metu buvo Lietuvos Respublikos piliečiai (Lietuvos Respublikos pasas).
Vaikai, gimę nuo 2008 m. liepos 22 d. ir iki 2011 m. balandžio 1 d., kurių tėvai ar vienas iš jų vaiko gimimo metu buvo Lietuvos Respublikos piliečiai, nesvarbu, ar vaikas gimė Lietuvos Respublikos teritorijoje ar už jos ribų ir ar gimdamas įgijo kitos valstybės pilietybę, ar ne, laikomi Lietuvos Respublikos piliečiais, įgijusiais Lietuvos Respublikos pilietybę gimstant. Tokių vaikų Lietuvos Respublikos pilietybės klausimas atskirai nesprendžiamas. Jeigu išvardintas sąlygas atitinkančių vaikų tėvai nenori, kad vaikas būtų Lietuvos Respublikos pilietis, turi būti pateikiami dokumentai dėl vaiko Lietuvos Respublikos pilietybės atsisakymo. Atkreiptinas dėmesys, kad pilietybės atsisakymo procedūra neatleidžia nuo prievolės apskaityti vaiko gimimą Lietuvoje ir gali būti pradėta tik po to, kaip apskaitymas įvykdytas.
Prieš kreipiantis dėl paso šiuo laikotarpiu gimusiems vaikams (po to kai apskaitytas jų gimimas) elektroniškai MIGRIS turi būti pateiktas prašymas įrašyti vaiko Lietuvos pilietybę į Gyventojų registrą. MIGRIS pateikiami:
- Nustatytos formos prašymas;
- Vaiko asmens kodas Lietuvoje (pavyzdžiui, iš Lietuvoje išduoto gimimo liudijimo ar išrašo);
- Vieno iš tėvų, teikiančio prašymą, pasas;
- Pažyma apie kitos valstybės pilietybės suteikimą arba kitas dokumentas, kuriame būtų nurodyta, kada ir kokiu pagrindu suteikta tos šalies pilietybė (su vertimu į lietuvių kalbą). Suomijos atveju vaiko pilietybę gali patvirtinti vieno iš tėvų, Suomijos piliečio, pasas, galiojęs vaiko gimimo metu (net jei šiuo metu jis nebegalioja). Jeigu Suomijos pilietybę patvirtina kitas dokumentas (pvz., magistrato (maistraatti) išduodamas išrašas), jis turi būti išverstas ir patvirtintas pažyma Apostille;
- Dokumentas, patvirtinantis, kad šio vaiko tėvai ar vienas iš tėvų jo gimimo metu buvo Lietuvos Respublikos piliečiai (Lietuvos Respublikos pasas).
SVARBU: |
Nepilnamečiai pilietybės dokumentų pateikimo procedūrose dalyvauti neprivalo. Jei teikiamas prašymas dėl pilietybės atsisakymo vaikui nuo 14 iki 18 metų - prašymas papildomas laisvos formos rašytiniu vaiko sutikimu dėl Lietuvos Respublikos pilietybės klausimo sprendimo. |
Daugiau informacijos apie Lietuvos Respublikos pilietybę rasite Migracijos departamento prie Lietuvos Respublikos vidaus reikalų ministerijos interneto svetainėje.
Dėl pasiteiravimo, esant konkrečiai situacijai, maloniai prašome kreiptis į ambasadą el. paštu consul.fi@urm.lt .